 |
mania |
 |
gryzmola

Dołączył: 25 Maj 2006 Posty: 367 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 9 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
 |
|
 |
|
 |
Wysłany: Wto 15:22, 02 Gru 2008
|
 |
1. POSTACIE i PRZYCZYNY CHOROBY
Wyróżniamy 2 główne postaci zapalenia krtani:
- ostre zapalenie błony śluzowej krtani (laryngitis acuta) lub
- przewlekłe zapalenie krtani (laryngitis chronica).
Ostre zapalenie krtani u dzieci
U dzieci po 5. roku życia objawia się głównie chrypką, kaszlem, gorączką, ale u młodszych jest stanem zagrażającym życiu, co wynika ze specyficznej budowy dróg oddechowych i krtani u małego dziecka. Drogi oddechowe są wąskie i nawet niewielki obrzęk może spowodować poważną duszność. Zaś luźna tkanka łączna krtani małego dziecka podatna jest bardzo na obrzęk pozapalny i stany skurczowe, co powoduje, że zapalenia krtani u dzieci objawiają się nagłą dusznością i innymi objawami zagrażającymi życiu.
Przewlekłe zapalenie krtani
Ten rodzaj zapalenia rozwija się skrycie, niepostrzeżenie, często w następstwie ostrego, niewyleczonego zapalenia błony śluzowej krtani. Może też powstać z tych samych w/w powodów, co ostre zapalenie błony śluzowej krtani. Występuje głównie u dorosłych.
Zapalenie krtani
2. ZAPALENIE KRTANI U DZIECI
Uwaga! Objawy ostrych zapaleń u małych dzieci mogą zagrażać życiu.
Zapalenia krtani u małych dzieci nie muszą poprzedzać żadne dolegliwości. Nagle, najczęściej w nocy, dziecko dostaje ataku szczekającego kaszlu, z trudem łapie powietrze. Przyczyną objawów może być zarówno zapalenie nagłośni (część krtani) wywołane w 90% przypadków przez bakterie, jak też tzw. podgłośniowe zapalenie krtani (najczęściej wywołane przez wirusy), będące typowymi stanami zapalnymi tego narządu, u dzieci pomiędzy 1. a 8. rokiem życia. Szybko narastająca duszność, „szczekający” kaszel, wysoka gorączka, wdech powietrza, któremu towarzyszą odgłosy „piania koguta” - wymagają natychmiastowej intensywnej pomocy lekarskiej i wezwania pogotowia.
Zanim przyjedzie pogotowie.
Możesz też odkręcić kurki z gorącą wodą w umywalce lub nalać jej do miednicy i tak umieścić dziecko – najlepiej pod ręcznikiem, aby wdychało ciepłe i wilgotne powietrze. Jeśli atak przejdzie umieszczamy dziecko w ciepłym, dobrze nawilżonym nawilżonego pomieszczeniu (mokre ręczniki na kaloryferach!). Gdy przyjedzie pogotowie dziecko otrzyma najpewniej lek sterydowy, który zmniejszy obrzęk krtani.
Ostre zapalenie nagłośni u dziecka (epiglottitis acuta)
To cieżkie schorzenie, wywołane jest głównie przez Haemophilus influenzae u dzieci między 2 a 7 rokiem życia. Jak już wspomnieliśmy - budowa krtani dziecka, łatwość narastania obrzęku i skurczu krtani powodują, że objawy mogą pojawiać się nagle i szybko nasilać, prowadząc do duszności wdechowo-wydechowej. Ból gardła, gorączka, chrypa lub bezgłos, trudności w połykaniu, ślinotok, ksztuszenie się płynami są pierwszymi objawami tego zakażenia. Dziecko wymaga szybkiej interwencji lekarskiej i powinno być zawsze hospitalizowane, najlepiej w oddziale laryngologii dziecięcej.
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka (laryngitis subglottica acuta).
Ten rodzaj zapalenia wywołany jest najczęściej przez wirusy paragrypy, grypy, adenowirusy, wirus ECHO, itp. Przyczyną zapalenia może być też alergia, podniecenie emocjonalne dziecka, zmiany temperatury, wilgotności, zanieczyszczenia powietrza. Podgłośniowe zapalenie krtani może występować już u niemowląt, ale najczęściej dotyka dzieci do 3 roku życia (zdarza się też dzieciom starszym). Typowe są objawy nocne choroby: nasilający się, szczekający kaszel, chrypka, odgłosy „piania koguta”. Dziecko wymaga szybkiej hospitalizacji, w tym dożylnego podania glikokortykoidów, leków przeciwhistaminowych II generacji, nawodnienia, zapewnienia inhalacji z NaCl dla nawilżenia dróg oddechowych, odpowiedniej temperatury i wilgotności pokoju, w którym przebywa.
Ostre zapalenie krtani i tchawicy u dziecka (laryngotracheitis).
Tego typu zapalenie występuje u małych dzieci pomiędzy 2-4 r. życia, Zapalenie jest wywołane jest również przez wirusy, ale może ulec wtórnemu zakażeniu bakteryjnemu. Główne objawy to: ból za mostkiem, uporczywy, suchy kaszel, gęsta wydzielina śluzowa, którą trudno odksztusić. W przypadku tzw. strupiastego zapalenia tchawicy wydzielina zasycha w strupy, pojawia się narastająca duszność, odruch kaszlowy staje się coraz słabszy. Dziecko takie wymaga szybkiej hospitalizacji, nawodnienia, leków rozrzedzających zagęstniałą wydzielinę (flegmę) mukolitycznych i wykrztuśnych, udrożnienia dróg oddechowych przy pomocy specjalnej techniki mikrochirurgicznej.
3. LECZENIE ZAPALENIA KRTANI U DZIECI
Ogólne zasady leczenia
Najważniejsze jest usunięcie przyczyn i objawów zapalenia krtani. Bezwzględnie przez okres choroby należy się wstrzymać od picia zimnych napojów, lodów, gorących potraw.
Leczenie zapalenia spowodowanego zapalną infekcji wirusową u dorosłych i starszych dzieci.
Gdy przyczyną zapalenia błony śluzowej krtani jest zapalna infekcja wirusowa (przeziębienie, grypa, itp.) zaś objawem zakażenia jest wzmożone wydzielanie śluzu oraz zaleganie gęstej wydzieliny w tchawicy - leczenie polega na stosowaniu leków rozrzedzających wydzielinę (mukolityczynch), przyjmowanie większej ilości płynów, a także dbanie o dostateczne nawilżanie pomieszczeń w okresie grzewczym. Tylko przy bardzo nasilonej duszności, która może zdarzyć się u starszych dzieci wskazana jest hospitalizacja. W przeciwnym przypadku objawy mijają najczęściej bez śladu.
Leczenie ostrych zapaleń u dzieci
Jak już wiemy, że przyczyną objawów u dzieci może być zarówno zapalenie nagłośni (część krtani), jak też tzw. podgłośniowe zapalenie krtani, czy też zapalenie nagłośni i tchawicy. W zależności od ostrości objawów (i zwykle od wieku dziecka) wzywamy pogotowie lub leczymy dziecko w domu. Szczegółowo omówiliśmy powyżej postępowanie lecznicze.
Gdy miał już miejsce pierwszy ostry atak zapalenia krtani u małego dziecka
Zapobiegamy następnemu atakowi stale nawilżając powietrze w domu w sezonie grzewczym - umieszczając specjalne pojemniki z wodą przy kaloryferach, czy kupując nawilżacze powietrza. Nie dopuszczamy do palenia papierosów przy dziecku, Usuwamy substancje drażniące i uczulające, zwłaszcza z pomieszczenia, w którym dziecko śpi. Jeśli ataki się powtarzają i są gwałtowne lekarz może przepisać dziecku lek sterydowy – np. w areozolu, który natychmiast zmniejsza obrzęk krtani. U starszych dzieci i dorosłych stosuje się leki wykrztuśne.
Leczenie naturalne (domowe) dzieci
Na szyję należy stosować okłady wysychające bez ceratki, z wody o temperaturze pokojowej, zmieniane kilka razy w ciągu doby. Płukanie gardła i inhalacje nie są konieczne.
Oprac. mgr Edward Ozga Michalski Info zaczerpnięte z [link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez mania dnia Wto 15:31, 02 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz |
 |
|
 |
Powrót do góry |
|
|
 |
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
|